Urząd Kontroli Skarbowej w Rzeszowie

Zatrzymano oszustów handlujących oponami

Drukuj
1 2 3

Aresztowania, zablokowanie kont bankowych i zabezpieczenie mienia – to rezultaty wykrycia oszustw w podatku VAT dokonywanych przez zorganizowaną grupę przestępczą handlującą oponami. 

    Ścisła współpraca Kontroli Skarbowej z Prokuraturą i Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej pozwoliła ujawnić proceder zaniżania podatku VAT, wystawiania fikcyjnych faktur w handlu oponami i prania brudnych pieniędzy. 

    Na podstawie analizy zgromadzonych dokumentów i informacji pracownicy Kontroli Skarbowej dowiedli, że członkowie dwóch rodzin z terenu województwa lubuskiego prowadzili handel oponami nie płacąc należnego podatku VAT. Aby nadać prowadzonej działalności pozory legalności wystawiali fikcyjne dokumenty sprzedaży opon do innych krajów Unii Europejskiej korzystając przy tym z zerowej stawki VAT. W rzeczywistości sprzedawali opony w kraju nie płacąc należnego podatku. Straty Skarbu Państwa z tego tytułu szacowane są na kwotę ok. 11 mln zł.
   
    Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego działając pod nadzorem Prokuratury weszli do mieszkań osób zamieszanych w ten proceder i zatrzymali 6 podejrzanych oraz zabezpieczyli 100 tys. zł. w gotówce i przedmioty wartości kilkuset tysięcy zł. Jednocześnie na rachunkach bankowych należących do podejrzanych zablokowano kwotę 1,6 mln zł. 
Podejrzanym grozi do 15 lat więzienia.
Sprawa realizowana była przez lubuską Kontrolę Skarbową oraz Prokuraturę Rejonową w Nowej Soli.


Data udostępnienia : 2015-04-17 21:25 | Data wytworzenia : 2015-04-17 21:25 | Data ostatniej modyfikacji : 2015-04-20 | Udostepnił : Łukasz Zięzio | Wytworzył : Ministerstwo Finansów | Wprowadził do BIP : Łukasz Zięzio