Urząd Kontroli Skarbowej w Rzeszowie

STOP OSZUSTOM PALIWOWYM!

Drukuj
1 2 3

Kontrola Skarbowa przy wsparciu Straży Granicznej, Służby Celnej, ITD, Policji, po raz kolejny, rozpoczęła wzmożone działania na byłych przejściach granicznych na zachodzie kraju oraz na przejściu Budzisko- Kalwaria w okolicach Suwałk. Trwające od 31 marca 2015 roku czynności polegają na weryfikowaniu dokumentów przewozowych towarzyszących wwożonym do kraju paliwom. Celem podjętych działań jest ograniczenie zjawiska wyłudzeń podatku VAT na rynku paliw płynnych oraz wykrywanie i eliminowanie z obrotu gospodarczego organizatorów przestępczego procederu. 

    Pierwsze tego typu czynności kontrolne z zastosowaniem nowej formuły, Kontrola Skarbowa podjęła w czerwcu, a następnie we wrześniu i grudniu ubiegłego roku. Kontynuacja działań jest wynikiem uzyskanych we wcześniejszych akcjach znaczących rezultatów, a także prowadzonych na bieżąco analiz, wskazujących na szczególne ryzyko wystąpienia nadużyć w branży paliwowej.
    
    W ubiegłorocznych działaniach, w ciągu zaledwie 20 dni, łącznie w trzech akcjach, ujawniono aż 224 podmioty zamieszane w proceder wprowadzania do Polski paliwa bez opłaconego podatku VAT, a w niektórych przypadkach również bez opłaconego podatku akcyzowego. Wobec tych podmiotów wszczęto postępowania kontrolne. Na działalności oszustów podatkowych Skarb Państwa mógł stracić prawie 520 mln zł. Dzięki dynamicznym, skoordynowanym działaniom udało się zabezpieczyć na poczet zobowiązań podatkowych środki finansowe w kwocie blisko 90  mln zł. Wobec 54 podmiotów skierowano do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. 

 


Data udostępnienia : 2015-03-31 08:07 | Data wytworzenia : 2015-03-31 08:07 | Data ostatniej modyfikacji : 2015-03-31 | Udostepnił : Łukasz Zięzio | Wytworzył : Ministerstwo Finansów | Wprowadził do BIP : Łukasz Zięzio