Urząd Kontroli Skarbowej w Rzeszowie

Kolejna grupa przestępcza rozbita

Drukuj
1 2 3

Kontrola Skarbowa we współpracy z CBŚP ujawniła kilkadziesiąt firm i osób, które świadomie i celowo prowadziły nielegalną działalność tworząc tzw. karuzelę podatkową. Wspólne działania doprowadziły do zatrzymania 15 osób, które usłyszały zarzuty m.in. prania pieniędzy. Na obecnym etapie UKS w Opolu przeprowadził 6 kontroli, sprawa jest rozwojowa. Wartość zabezpieczonego majątku podejrzanych to prawie 25 milionów złotych.
Policjanci z opolskiego Zarządu CBŚP wraz z pracownikami Urzędu Kontroli Skarbowej w Opolu pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, przy współpracy z Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej, zatrzymali 15 osób. Zatrzymani usłyszeli 60 zarzutów, w tym związane z praniem pieniędzy. Wartość zabezpieczonego majątku podejrzanych to prawie 25 milionów złotych. Policjanci z Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Ekonomicznej Zarządu w Opolu CBŚP wraz z pracownikami Urzędu Kontroli Skarbowej w Opolu prowadzili czynności związane z osobami podejrzewanymi o działanie w zorganizowanej grupie o charakterze zbrojnym. Miała ona zajmować się wyłudzaniem znacznych kwot związanych ze zwrotem podatku VAT, przy wewnątrzwspólnotowym handlu olejem rzepakowym. Śledczy zajmujący się sprawą ustalili, że grupa działała w latach 2011-2014. Członkowie grupy zakładali szereg firm tzw. słupów, które między sobą dokonywały fikcyjnego obrotu olejem rzepakowym importowanym z krajów Unii Europejskiej na zasadzie wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru. Następnie pomimo składanych deklaracji, firmy nie odprowadzały należnego podatku. Później towar eksportowano m.in. do Republiki Czeskiej i na Słowację, na zasadzie wenątrzwspólnotowej dostawy towaru, co było podstawą do ubieganie się o zwrot nadpłaconego podatku VAT. Korzyści pochodzące z przestępstwa legalizowano poprzez transakcje handlowe z wykorzystaniem kont bankowych. W związku z tą sprawą zostało zatrzymanych 15 osób, które łącznie usłyszało 60 zarzutów. Większość zarzutów dotyczy udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i prania brudnych pieniędzy. Uszczuplenie Skarbu Państwa z tytułu wyłudzonego podatku szacowane są na ponad 200 milionów złotych. Zabezpieczono w tej sprawie między innymi 8 nieruchomości, 18 ciężarówek i naczep, 10 komputerów i 15 telefonów komórkowych. Ponadto zabezpieczono broń palną, amunicję oraz nielegalne towary bez polskich znaków akcyzy. Łączna wartość zabezpieczonego mienia to blisko 25 milionów złotych. Te wymierne zabezpieczenia mienia o niebagatelnej wartości w przestępczości gospodarczej są szczególnie istotnie. Zwłaszcza, że pochodzą najczęściej z nielegalnych źródeł, a co ważniejsze majątek pozostawiony podejrzanym może w przeszłości posłużyć do dalszego popełniania przestępstw. W tej sprawie 5 osób zostało tymczasowo aresztowanych. Wobec innych zastosowano dozory policyjne, zakazy opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowe. Sprawa na charakter rozwojowy. Prokuratura Okręgowa w Gliwicach nadzorująca śledztwo, nie wyklucza dalszych zatrzymań. Za przestępczy proceder grozi kara do 15 lat więzienia.


Data udostępnienia : 2015-06-24 15:19 | Data wytworzenia : 2015-06-24 15:19 | Data ostatniej modyfikacji : 2015-06-24 | Udostepnił : Łukasz Zięzio | Wytworzył : Ministerstwo Finansów | Wprowadził do BIP : Łukasz Zięzio