Urząd Kontroli Skarbowej w Rzeszowie

Gigantyczne efekty współpracy Kontroli Skarbowej z funkcjonariuszami CBŚP

Drukuj
1 2 3

Kolejny raz współpraca Kontroli Skarbowej z Centralnym Biurem Śledczym Policji przyniosła wymierne efekty. Dzięki pomocy pracowników Kontroli Skarbowej funkcjonariusze CBŚP wykryli 7 ton BMK –płynnego substratu służącego do produkcji amfetaminy. 

Do zabezpieczenia tego substratu doszło w okolicach Warszawy, w jednym z magazynów, w którym od roku przechowywane były kanistry z prekursorem do produkcji  tego narkotyku. 

W wyniku przeszukania funkcjonariusze CBŚP, wspierani przez funkcjonariuszy podlaskiej Kontroli Skarbowej,  zabezpieczyli 7 ton BMK (benzylometyloketonu)- najważniejszego substratu niezbędnego do wytwarzania substancji psychotropowej – siarczanu amfetaminy. Płyn ten znajdował się w 346 kanistrach, o pojemności 20 litrów każdy. 
Współpraca Kontroli Skarbowej i CBŚP była prowadzona pod kątem prania brudnych pieniędzy, fałszowania dokumentów i posługiwania się podrobionymi dokumentami.

Z opisów na etykietach wynikało, że towar ten został sprowadzony zza granicy, i że są to legalne substancje, powszechnie używane w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym, podstawowe składniki wielu żeli i płynów służących do kosmetycznego i dermatologicznego oczyszczania skóry. 

Wstępne badania chemiczne, wykonane przez biegłych z Laboratorium Kryminalistycznego KSP, wykazały jednak, że zabezpieczony płyn to BMK. 

Zabezpieczone środki  mogły posłużyć do wytworzenia nawet 12,5 ton amfetaminy. Czarnorynkowa wartość zabezpieczonego BMK wynosi około 20 milionów złotych. 

Za popełnienie przestępstwa importu, nabycia, posiadania, przechowywania lub wprowadzania do obrotu prekursorów, w celu niedozwolonego wytworzenia środka odurzającego lub substancji psychotropowej, grozi kara pozbawienia wolności do lat 5, grzywna oraz do 50 tys. zł nawiązki na cele zapobiegania i przeciwdziałania narkomanii. 

Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Apelacyjna w Gdańsku.

 


Data udostępnienia : 2015-04-01 14:23 | Data wytworzenia : 2015-04-01 14:23 | Data ostatniej modyfikacji : 2015-04-01 | Udostepnił : Łukasz Zięzio | Wytworzył : Ministerstwo Finansów | Wprowadził do BIP : Łukasz Zięzio